Cíle projektu

Cílem projektu je rozvoj studijního programu Ošetřovatelství na ÚZS TUL dle novelizace zákona a trhu specifických požadavků práce. Projekt je zaměřen na prezenční i kombinované formy studia, aby vyhovoval co největšímu počtu studentů ÚZS TUL. S využitím stávající spolupráce se zdravotnickými zařízeními, dalšími poskytovateli zdravotní péče a výzkumnými pracovišti v lékařských oborech bude usilováno o zkvalitnění tohoto studijního programu po obsahové i formální stránce.

Konkrétními cíli a výstupy projektu budou v první fázi provedené analýzy studijních plánů. Na základě provedených analýz budou vytvořeny logické, na sebe navazující moduly, s cílem sestavit navzájem prostupné studijní plány. Plány umožnit cílové skupine jak vstup do praxe, tak volbu dalšího studia.

V rámci projektu je dále plánována analýza trhu práce v daném oboru. S významnou pomocí partnera projektu dojde ke zpracování poptávky a požadavků zaměstnavatelů absolventů. Absolventi tak budou prostřednictvím inovace studijních předmětů připraveni nabídnout požadované znalosti a zkušenosti.

Navazující druhá etapa bude zaměřena na inovaci náplně jednotlivých předmětů a na inovaci oboru. Konkrétním výstupem bude kromě inovace předmětů systém elektronických opor studia (studijní materiály v elektronické formě volně dostupné na webových stránkách ÚZS), zavedení inovací do praxe, inovace a dovybavení pracovišť pro vytvoření elektronických opor studia.

V závěrečné fázi realizace projektu budou vyhodnoceny odezvy účastníků procesu, inovace formy a obsahu studijních materiálů.

Projekt samotný a jeho průběh bude prezentován na konferencích, kterých se ÚZS bude účastnit.

 

Popis cílové skupiny

Cílovou skupinu tvoří stávající a nově přijímaní studenti studijního programu Ošetřovatelství. Velikost cílové skupiny je v současnosti přibližně 300 studentů. Projekt bude zaměřen především na studenty kombinované formy studia tohoto studijního programu, neopomíjí ovšem ani jeho prezenční formu. Studium oboru Všeobecná sestra v kombinované formě je umožněno zájemcům, kteří mají úplné střední nebo vyšší odborné vzdělání ukončené maturitní zkouškou nebo absolutoriem na střední nebo vyšší zdravotnické škole a mají pracovní poměr v odborném zdravotnickém zařízení.

V souvislosti s platnou legislativou (zákon 96/2004 Sb. a vyhláška 424/2004 Sb.) týkající se požadavků na kvalifikaci sester lze předpokládat, že spektrum studentů co do věkových kategorií bude poměrně široké. Potřebou této cílové skupiny je získat nejnovější poznatky a praktické zkušenosti z lékařských a nelékařských oborů formou ucelených a inovovaných studijních materiálů. Zapojením odborníků ÚZS TUL a profesně uznávaných odborníků z praxe budou v rámci projektu vytvořeny studijní materiály odpovídající vysokým nárokům na profesní znalosti všeobecných sester. Vzhledem k formě studia bude kladen důraz především na zpřístupnění těchto studijních materiálů v elektronické formě. Samozřejmostí je využití vytvořených studijních materiálů studenty prezenční formy oboru Všeobecná sestra.

 

Zapojení a motivace cílové skupiny

Příslušníci cílové skupiny budou do projektu zapojeni ve stádiu přípravy studijních materiálů. Studenti budou osloveni, aby se zapojili do hodnocení stávajících studijních a výukových materiálů a studijních plánů, toto hodnocení kvality bude zpětně vyhodnocováno asistentem projektu. Motivací pro cílovou skupinu bude především fakt, že inovované předměty budou vytvořeny dle požadavků zákona a také dle potřeb trhu. Studenti tak budou motivováni možností získat kvalitní znalosti a zkušenosti, které jim budou v budoucím životě významnou výhodou. Inovovanými předměty v modifikovaných studijních plánech projde v druhém roce projektu minimálně 100 studentů. Uchazeči o studium budou oslovováni pomocí propagačních materiálů (letáky, postery, skládačky,...). Motivací ke studiu oboru Všeobecná sestra budou i nadále informace poskytnuté na dni otevřených dveří, kde se uchazeči o studium seznámí také s vybavením výukových prostor ústavu a kde současně proběhne prezentace projektu za účelem informování potenciálních uchazečů o studium.

 

Přínos pro cílovou skupinu

Hlavním významem projektu je dosažení snadného přístupu ke studijním materiálům a k odborným informacím studentům oboru Všeobecná sestra, dále také poskytnutí motivace, podpory a vedení sebevzdělávacím procesem na ÚZS TUL. Povolání všeobecné sestry dlouho patřilo mezi středoškolské obory. Ukázalo se však, že praxe vyžaduje další, zejména odborné studium. Především po vstupu ČR do EU se postupně vzdělávání všeobecných sester posunulo na úroveň tericiárního vzdělávání.

Vznikem ÚZS (2004) se TUL zařadila mezi univerzity nabízející studijní program Ošetřovatelsví pro vzdělávání zdravotnických pracovníků v nelékařských oborech. V souvislosti se změnou požadavků na kvalifikaci sester (zákon 96/2004 Sb. a vyhláška 424/2004 Sb.) a potřebou vytvoření lidksých zdrojů s potřebnou kvalifikací se jeví vnitřní diferenciace a kvalitativní rozvoj studijního programu Ošetřovatelství s oborem Všeobecná sestra jako nezbytný.