Projektové dny pro střední školy na FZS TUL, projekt NAKAP II pokračuje.

Minulý týden proběhly na FZS TUL další Projektové dny pro střední školy.

V úterý 8. 2. 2022 se první studenti zúčastnili nového projektového dne nazvaného Technika v medicíně, který se skládá se ze dvou části. V první části „Elektřina v lidském těle“ se studenti dozvěděli, že elektřina má svoji nezastupitelnou roli v řadě fyziologických procesů. Vyzkoušeli si, jak lze elektrické signály v těle zaznamenat, a jak je umíme pomocí lékařských přístrojů využít pro diagnostiku různých nemocí.

Ve druhé části „Moderní výukové simulátory pro přípravu zdravotnických oborů do praxe“ se studenti seznámili se simulátorem SimMan 3G a jeho funkcemi, jako je simulace sekretů (pocení, slzení, pěna u úst a sekrece z uší). Dozvěděli se více o technologii RFID, která umožnuje automatické rozpoznávání léků a pomůcek pro zajištění dýchacích cest. Podívali se na simulaci křečí epileptického záchvatu a vyzkoušeli si kardiopulmonální resuscitaci.

Ve čtvrtek 10. 2. 2022 se konal druhý projektový den – Praktické ošetřovatelství a zdravotnické záchranářství. I ten je rozdělen do dvou částí. První se nazývá "Po stopách bakterií" a studenti se zde dozvěděli, v jakém množství se tyto mikroskopické organismy vyskytují v našem okolí, jak se kultivují na agarových plotnách a připravili si preparát z vlastních bakterií nacházejících se v ústní dutině.

Druhá část programu se věnovala moderním technikám záchrany života a studenti si vyzkoušeli správně zastavit masivní krvácení, resuscitaci na nejmodernějších pacientských simulátorech a prohlédli si také simulátor sanitního vozu.

16. 2. 2022