Helicopter Show 2019

Ve dnech 17. a 18. května 2019 proběhl na letišti v Hradci Králové osmnáctý ročník Helicopter Show. Páteční program byl zaměřen na prezentaci složek Integrovaného záchranného systému. Zároveň probíhala konference k problematice letecké záchranné služby (LZS). Osmnáctého ročníku Helicopter Show se poprvé aktivně účastnila i FZS TUL.

V pátek bylo prezentováno na statické ukázce sanitní vozidlo FZS. V sobotním programu, během ukázky zásahu složek IZS, byla sanitka FZS se studenty třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář zařazena do zásahu u hromadné dopravní nehody. V rámci této ukázky zásahu byla rozehrána situace napadení eskorty vězeňské služby výbušninou s neznámou látkou. Úkolem našich studentů bylo ošetření 3 zraněných a jejich transport z místa události. Zásah pozemních složek na simulovaném hromadném neštěstí doprovázel zásah celkem čtyř vrtulníků, z čehož dva stroje v režimu LZS a dva stroje na technický zásah.

Sobotní ukázku sledovalo 20 tisíc diváků. Akce je zaměřena především na prezentaci složek IZS a spolupracujících subjektů pro veřejnost. Proto není kladen takový důraz na některé postupy - především při ošetřování zraněných. Nicméně nutí zasahující pracovat koordinovaně za podmínek zvýšeného hluku a v blízkosti požárů vozidel (hořel autobus a dvě osobní vozidla). Akce se za FZS TUL účastnila jedna studentka druhého a tři studenti třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář. Zpestřením pro naše tři studenty FZS byla možnost letět po ukončení programu ve vrtulníku.

22. 5. 2019