Projektové dny pro střední školy na FZS

Ve dnech 19. a 20. září 2022 proběhly na FZS TUL již po několikáté Projektové dny pro střední školy.

První den se skládal ze dvou částí. Jedna se věnovala tématu Moderní techniky záchrany života, kde si studenti upevnili dosavadní znalosti poskytování první pomoci a dozvěděli se nové přístupy v této oblasti. Zároveň si mohli prakticky vyzkoušet poskytování první pomoci na resuscitačních figurínách a seznámili se s vybavením sanitního vozu, který má fakulta k dispozici. V druhé části nazvané Po stopách bakterií se studenti dozvěděli, v jakém množství se tyto mikroskopické organismy vyskytují v našem okolí, jak se kultivují na agarových plotnách a připravili si preparát z vlastních bakterií nacházejících se v ústní dutině. Viděli, jak vypadá kultivace bakterií např. z otisku z počítačové myši, umytých a neumytých rukou, displeje mobilního telefonu, špičky nosu a rtů.

Druhý projektový den se nesl na téma Technika v medicíně. V první části Elektřina v lidském těle se studenti dozvěděli, že elektřina má svoji nezastupitelnou roli v řadě fyziologických procesů. Vyzkoušeli si, jak lze elektrické signály v těle zaznamenat, a jak je umíme pomocí lékařských přístrojů využít pro diagnostiku různých nemocí.

Ve druhé části nazvané Moderní výukové simulátory pro přípravu zdravotnických oborů do praxe se studenti seznámili se simulátorem SimMan 3G a jeho funkcemi, jako je simulace sekretů (pocení, slzení, pěna u úst a sekrece z uší). Dozvěděli se více o technologii RFID, která umožnuje automatické rozpoznávání léků a pomůcek pro zajištění dýchacích cest. Podívali se na simulaci křečí epileptického záchvatu a vyzkoušeli si kardiopulmonální resuscitaci.

10. 10. 2022