Přednášky kolegů z Univerzity v Žilině

Tento týden navštíví naši fakultu kolegové z Katedry teoretické elektrotechniky a biomedicínského inženýrství Univerzity v Žilině. Součástí jejich návštěvy budou dvě přednášky, ve kterých našim studentům představí část současného výzkumu tamní univerzity v oblasti Biomedicínského inženýrství.

Přednášky proběhnou ve čtvrtek 16. 11. 2023 od 8.50 hod. a od 10.40 hod. v učebně FZS11.

Prednášajúci: Ing. Maroš Šmondrk, PhD.
Názov prednášky: Numerické modelovanie elektromagnetických polí a ich potencionálnych nepriaznivých účinkov na kovové implantáty a tkanivá
Anotácia: Ochrana pred neionizujúcim elektromagnetickým žiarením sa v poslednom desaťročí stala predmetom veľkého záujmu odbornej aj laickej verejnosti. Vďačíme za to enormnému vývoju elektrických prístrojov a systémov, a s tým spojené ich každodenné používanie produkujúce umelú expozíciu elektromagnetickým poliam (EMP). Z tohto dôvodu vznikla potreba definovať expozičné limity, kedy expozícia EMP nepredstavuje pre ľudský organizmus zdravotné riziko. Hodnoty EMP nie sú častokrát v ľudskom tele priamo a ľahko merateľné, a preto uprednostňovaným prístupom je použitie anatomických fantómov ľudského tela v kombinácii s nástrojmi numerického modelovania.

Prednášajúci: doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.
Názov prednášky: Moderné trendy v snímaní elektrických biosignálov
Anotácia: Štandardné snímanie elektrických biosignálov je najčastejšie realizované prostredníctvom Ag/AgCl elektród. Na zníženie prechodového odporu na rozhraní elektróda koža sa štandardne používa elektrovodivý gél. Cieľom prednášky je predstavenie moderných trendov v snímaní elektrických biosignálov. Moderné spôsoby snímania biosignálov nahrádzajú klasické elektródy vodivými textíliami a nepoužívajú elektrovodivý gél. V prípade kapacitného snímania dokonca nie je potrebný vodivý kontakt medzi pokožkou a elektródou. Tieto metódy skracujú čas potrebný na prípravu merania a zvyšujú komfort meranej osoby počas merania.

13. 11. 2023