Přihlásit

Muzeum ošetřovatelství a medicíny

Dovolujeme si Vám na našich stránkách představit Muzeum ošetřovatelství a medicíny, které bylo založeno dne 6. 4. 2010 při Ústavu zdravotnických studií, od roku 2016 Fakultě zdravotnických studií, Technické univerzity v Liberci.

Cílem muzea je seznámit návštěvníky s historií medicíny a ošetřovatelství od dob starověku až po 20. století. Muzeum Vás zorientuje v dějinách těchto oborů a zároveň poznáte, jak dalekou cestu medicína a ošetřovatelství prošli. 

V muzeu si můžete prohlédnout nespočet historických fotografií, které Vás provedou historií porodnictví, ošetřovatelství a vývojem pomůcek, přístrojů a lékařských postupů. Pro zájemce jsou k vidění i dobové exponáty - malá ochutnávka zde:

 

Rádi bychom Vás požádali o pomoc a spolupráci. Průběžně sháníme následující předměty:

- dobové fotografie interiérů českých nemocnic
- fotografie sesterských uniforem z doby první republiky
- učební materiály pro sestry z doby starší než 70. léta 20. století
- kopie diplomů pro sestry (ideálně diplom z 1. české ošetřovatelské školy)

 

Novinkou v Muzeu ošetřovatelství a medicíny je zřízení osvětlených vitrín pro exponáty v roce 2019.  V současnosti je zde k vidění více než 50 exponátů.

Součástí muzea je i virtuální prohlídka nádherné historické knihy MUDr. A. Fischerové přímo zde na naší webové stránce. Jedná se o jakousi ošetřovatelskou bibli našich prababiček, kterou dobové texty představují jako "lékařskou knihu, věnovanou péči o zdraví a léčbě nemocných se zvláštním ohledem na ženské a dětské nemoci, pomoc ku porodu a ošetřování dítek". Dobové léčení z dnešního pohledu poněkud úsměvné, ve své době však velice pokrokové a obsažné.

 

 

Kde nás naleznete?

Technická univerzita v Liberci
Fakulta zdravotnických studií
Studentská 2
461 17 Liberec 1

Muzeum se nachází ve 3. patře budovy F3, návštěvu je nutné předem domluvit.

 

"Nemůžeme pochopit přítomnost, pokud neznáme minulost." A. Comte

Hlavní partneři
  • AVVNZP
    AVVNZP
  • Nursing now
    Nursing now